Duben 2012

Kašpárci - hra s francouzskými kartami

23. dubna 2012 v 18:22 | Surikata |  HRY, SOUTĚŽE
Máte-li doma karty na Kanastu, kterým se říká francouzské, můžete s nimi zkusit Kašpárky. A to zvláště tehdy, neznáte-li, stejně jako já, pravidla Kanasty nebo Pokeru.

Počet hráčů:
minimálně 2, lepší je to ve třech, s více hráči jsem to zatím nezkoušela

Symboly a názvy:
1. kříže
2. káry
3. srdce
4. piky

Pravidla hry:
Na začátku obdrží každý hráč 8 karet. Z vrcholku balíčku se jedna položí doprostřed lícem nahoru. Dejme tomu, že to bude např. srdcová sedma.
Začínající hráč na ni položí, podobně jako u hry Prší, buďto kartu stejné ,,barvy" (v našem případě srdce), anebo kartu stejného čísla (sedmičku). Ve hře Kašpárci však lze položit též kartu o jedno číslo menší (zde šestku), anebo naopak větší (osmičku). Takto se hráči střídají. Je-li na řadě hráč, který již nemá žádnou kartu v ruce, lízne si automaticky čtyři a teprve poté může začít svůj tah.
Jako lze v Prší měnit barvy, je možné i zde aplikovat měniče. V Prší se mu říká Filek nebo také Svršek, zde v Kašpárcích je to prostě měnič.
Avšak mění vždy jen na to, co je na něm uvedené (jsou-li na něm piky, mění na piky).
Konec hry nastává v okamžiku, kdy někdo z hráčů zahraje Kašpárka (tj. jokera). Toho lze však zahrát až poté, co už nemá v ruce nic jiného. Čím víc Kašpárků má, tím lépe. Hrajeme- li totiž více kol, vítězní Kašpárci se u jednotlivých hráčů sčítají.

Dramatická situace nastává v okamžiku, kdy někdo z hráčů vyloží dvě NAPROSTO STEJNÉ KARTY. Každá karta totiž má svého dvojníka. Když tedy zahraji dvě NAPROSTO STEJNÉ KARTY, ukážu na někoho z protihráčů a řeknu: ,,Odhoď!" Má-li dotyčný Kašpárka, musí mi ho automaticky dát. Nemá-li ho, řekne: ,,Nemám," a hraje další hráč. Hrajete-li to s někým, komu nedůvěřujete, je potom lepší mít rozhodčího, který vždy dohlédne na to, aby se hrálo poctivě. Aby někdo nepředstíral, že Kašpara nemá, a přitom ho měl.
Kašpara můžete protihráčovi zabavit i jiným způsobem, který je však méně výhodný. Jsi-li na řadě a máš zrovna NAPROSTO STEJNOU KARTU, jako je ta na stole, zahraj ji, ukaž na jednoho z protihráčů a řekni: ,,Odhoď!" Má-li on Kašpárka, nedá ho však tobě, ale na stůl. To je ale, byť malá, šance pro následujícího hráče. Pokud totiž následující hráč vlastní Kašpárka, může jej ukázat a přetáhnout si k sobě Kašpárka právě odhozeného, čímž se počet jeho Kašparů zdvojnásobí. Pak zase hraje další hráč.
Celá hra je vlastně takový boj o Kašpárky.
Situace, která se může stát: Na začátku hry se může stát, že první kartou na stole je Kašpar. Totéž se může stát i v průběhu hry. Vyvstává otázka, co na něj lze položit? Cokoli.

Body: Hra končí ve chvíli, kdy někdo jako svou poslední kartu položil na stůl Kašpárka (nebo Kašpárky). Co Kašpárek, to jeden bod.
Potom se karty zamíchají a nastává nová hra. A vždy z každé právě uplynulé partičky se sčítají body každého hráče.

Já už tam byl několikrát

15. dubna 2012 v 23:40 | Surikata
Když mi bylo 13 let, složila jsem svou první písničku. Alespoň si nevzpomínám na žádnou, která by songu Já už tam byl několikrát předcházela. Je psána z pozice muže, přestože jsem pohlavím žena.

1) Daleké pláně na obzoru
z lodi své pozoruj.
Snad narazíš i na nějakou tu horu,
na sever klidně pluj.

Větříček fouká do plachet,
déšť bubnuje na kajutu.
Moře je plné kapek,
ty vidíš tu i tu.

Ref.: Já už tam byl několikrát
a stále tam pluji rád.
Jen bych si chtěl akorát
s někým něco zahrát.
Ale nemám s kým
a to dobře vím.

2) Když na kraj snese se
bouře silná a krutá,
tak se loď celá třese
a za chvíli je rozbitá.

Ty pak seš větrem unášen
na ostrov vzbuzujícím vášeň.
Jsi zoufalý, zároveň vzrušen,
jsi tu trosečníkem a hostem.

A možná jednoho dne,
když to vůbec čekat nebudeš,
tě z ostrova někdo vyzvedne
a ty opět na svobodě budeš.

Ref.: Já už tam byl několikrát...

5) Daleké pláně na obzoru
z té lodi pozorujte.
Snad narazíte na nějakou tu horu,
zpět na jih klidně plujte.

Větříček fouká do plachet,
déšť bubnuje na kajutu.
Moře je plné kapek,
vidíte tu i tu.

Ref.: Já už tam byl několikrát...

Když se nad tím zamyslíme, tak to ani z postoje ženy napsat nelze. Není možné přece zpívat:

Byla jsem tam několikrát
a stále tam pluji ráda...
To se zkrátka nerýmuje.